توسعه فردی,  خودشناسی

می خواهی در آینده چکاره شوی؟

مطمئن نیستم حتی کلاس اول دبستان بوده باشم. نقاشی های استاد کمال الملک در کتاب هنر خواهر یا برادر بزرگترم برایم حیرت آور بود. بیش از دیدن نقاشی دلم می خواست خواهرم برایم نقل کند؛ از کمال المک بگوید و از آن گربه واقعی که در نقاشی‌اش به من زل زده بود. آن زمان نمی دانستم کمال الملک چیست. دلم می خواست من هم یک کمال الملک بشوم. تمام نقاشی هایم را برداشتم و امضای کمال الملک را با همان دستخط کودکانه درشت خود بر پایین تمام آثارم به ثبت رساندم.

*

می خواهی در آینده چکاره شوی؟

کلاس سوم دبستان، زنگ انشا،

«می خواهم در آینده مترجم زبان انگلیسی شوم».

برای من روشن و مسلم بود که نمی خواستم معلم یا پزشک شوم. قریب به تمام همکلاسی هایم می خواستند یا معلم شوند یا پزشک، به جز من. این روشنی هدفم را برای خود یک امتیاز و تمایز می دانستم که قرار است زندگی متفاوت تری را برای من رقم بزند. آن روز نمی دانستم که در گردابی عمیق تر سرگردانم.

احتمالا دلیل عدم علاقه ام به پزشکی این بود که از نوزادی مدام درگیر رفتن از این مطب به آن مطب بودم. و تا آن زمان یک عمل جراحی را نیز از سر گذرانده بودم. حتی امروز بیشتر از آن زمان از آمپول می ترسم و از مراجعه به دکتر تا حدامکان امتناع می ورزم؛ ترجیح می دهم سیر زمان مشکلات جسمی و روحیم را حل کند.

آن سال برای آینده ام شغل مترجمی را انتخاب کردم. عاشق یادگیری بودم. کتاب الفبای زبان انگلیسی را خریدم و به کمک خواهرو برادرم الفبای انگلیسی را به طور کامل یادگرفتم. در چهارم دبستان توانستم کلاس زبان بروم و آن را به اجبار تا دبیرستان ادامه دادم.

سال پنجم دبستان با پدرم به کتابفروشی رفتیم. ما بیشتر به جای اسباب بازی فروشی ها به کتابفروشی می رفتیم. من هم علاقه بیشتری به خرید کتاب و چرخیدن بین غرفه ها داشتم؛ شبیه هزارتوی شهربازی بود. امروز دیگر بساط تمام هزارتوها جمع شده است. آن روز در نمایشگاه کتاب پدرم از من خواست یک قدم رو به آینده بردارم و به جای خرید مجموعه کتاب های پرنسس های دیزنی یک کتاب علمی تر انتخاب کنم. کتابی خریدم به نام دایناسورها. کتابی هشتاد درصد علمی و بیست درصد داستانی. شیفته آن شدم. نام تمام دایناسورها و خصوصیت ها و عصر زندگی آنها را از بر شدم. همانروز تصمیم گرفتم در آینده یک دیرینه شناس شوم.

ابتدایی را با معدل بیست به پایان رساندم. و توانستم در بهترین مدرسه راهنمایی دولتی شهر، آن هم در شیفت الف، ثبت نام کنم. کتابخانه مدرسه بسیار غنی بود. مجموعه کتاب های آیزاک آسیموف در کتابخانه مدرسه و همچنین کتاب علمی تخیلی سفر در زمان که در کتابخانه کوچک خانه مان داشتیم، مسیر شغلی مرا تغییر داد. من دیگر مطمئن شدم، می خواهم در آینده یک منجم حرفه ای شوم.

این رویا را تا دبیرستان و تا پیش از قبول نشدن در رشته فیزیک با خود حمل کردم. خرده فعالیت هایی هم در این زمینه به نام خود ثبت کردم. بسیار خوشبخت بودم که در همان سال با گروه نجوم شهرمان آشنا شدم. مشاور مدرسه وجود چنین گروهی را به من اعلام کرد.

در هنگام انتخاب رشته برای کنکور سال دوم علاقه من کمی به سمت و سویی دیگر چرخید. تصمیم گرفتم به منظور یافتن شغلی بهتر رشته فیزیک را از مجموعه رشته های انتخابی خود حذف و تحصیل در آن حوزه را به دوران کهولت موکول کنم. من مهندسی نرم افزار را انتخاب کردم و در آن قبول شدم. «دوران دانشگاه دوران بی هدفی من بود. در آن دوران اصلا نمی خواستم کاره ای شوم».

دوره اول دانشگاه را به اتمام رساندم. برای ادامه تحصیل بی هدفانه‌ام دوباره دفترچه ای گرفتم و از قضا در دانشگاهی تازه تاسیس نیز پذیرفته شدم. در آن دوره با جدیت و توانمندی بیشتری درس می خواندم و از درس خواندن خود لذت می بردم. اما همچنان هدف خاصی برای آینده شغلی و یا تحصیلی خود نداشتم.

به دلیل نداشتن وقت کافی از شغل خود استعفا دادم پایان نامه ام را تحویل دادم و فوری یک بسته آموزشی فیزیک خریدم. اما یادگیری فیزیک آن هم خودخوان دشوارتر از تصوراتم بود. متوجه شدم شاید اصلا به فیزیک علاقه ندارم و تاکنون در توهم علاقه به فیزیک و نجوم بوده ام.

به دنبال نشانه ای بودم تا راه خود و علاقه اصلی ام را بیابم که سر از داستان نویسی در آوردم. داستان نویسی برایم بسیار جذاب و شیرین بود. از روزی که داستان ها را رها کردم کتاب خواندن را هم کنار گذاشتم و دیگر هیچ کتابی برایم جذابیت نداشت، مگر برای ضرورت و نیاز.

در گیر و دار نوشتن هایم یک روز با قلم خود نقاشی کودکانه ای را ترسیم کردم. تمام وجوم پر از شادی شد و با سوال می خواهی در آینده چکاره شوی دوباره گلاویز شدم.

2 دیدگاه

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat