نقاشی ساحل دریا
آبرنگ

نقاشی ساحل دریا ( اقیانوس :) ) + تکنیک آبرنگ

این نقاشی را از طریق دیدن ویدیویی در یوتوب یاد گرفتم

نکات آن را برای ماندگاری بیشتر در اینجا ثبت می کنم. ثبت قدم های کوچک سبب گسترش و استمرار در مسیر می شود. علاوه بر آن همیشه می‌شود به آن را رجوع کرد و نکات لازم را برای نقاشی های بعدی دوباره بخاطر آورد.

من این موضوع را کاملا درک کرده ام و برایم امری ثابت شده است.

پیش دانشگاهی را تازه تمام کرده بدم و پس از اولین کنکور در اولین کلاس نقاشی ثبت نام کردم. طراحی چهره سیاه قلم انتخاب آن زمان من بود. استاد نکات را خیلی عالی بیان کرد و کار من نیز فوق العاده بود. خودم عاشق آن بودم. اما از انجایی که سرعتم کند تر از استاد و باقی دوستان بود کار من در انتهای ترم آموزشی نا تمام ماند.

از آن موضوع یک سال گذشت به گمانم تابستان سال بعد و احتمالا پس از کنکور دوم عزمم را جزم کردم تا نقاشی نا تمام را تکمیل کنم ( یادم باشد مطلبی ویژه به همراه عکس در نوشته های آینده ام به این اولین نقاشی حرفه ای اختصاص دهم)

هنگام تکمیل نقاشی نکات ضروری و فوت و فن‌های کوزه گری استاد به خاطرم نمی آمد. موها به مانند موهایی که در کلاس نقاشی طراحی می کردم درخشان نبودند و در آخرآن قسمت از کار هرگز به مانند دیگر بخش های نقاشی روح انگیز و درخشان نبود. حالت کدری داشت. آن زمان آرزو کردم که زمان به عقب برگردد و من نکات طلایی استاد نقاشی را در دفترچه ثبت کنم. حتی ایده ضبط صدای او هم از ذهنم گذشت. اما آن کلاس تمام شده بود و من باید مابقی برنامه هایم را برای حضور در دانشگاه و پاس کردن دروس مهندسی می گذراندم.

امروز اما همه چیز به عقب برگشته است. شاید سن من هم به مانند آن زمان جوان شده است. همانقدر خوشحالم و اما با تجربه تر. تجربه ثبت نکات طلایی و باور به جمله:

کمرنگ ترین جوهرها از قوی ترین حافظه‌ها ماندگار ترند.

حال با جوهر کمرنگ صفحه وبلاگم نکات فیروزه ای درخشان این دو نقاشی را ثبت می کنم امید که ماندگار شود:

 

ocean

 

نقاشی اول

تکنیک آبرنگ

برای این نقاشی از ترکیب دو رنگ آبی کمرنگ و فیروزه ای استفاده کرده ام. آبرنگ سنت پترزبورگ رنگ‌های turquoise blue و Ceruleum blue را در این نقاشی به کار بردم. در آسمان میزان رنگ آبی کمرنگ بیشتر است. اما برای دریا نسبت رنگ فیروزه ای بسیار بیشتر از رنگ آبی کمرنگ و آسمانی به کار رفته است.

آسمان و ابرها بر روی مقوای مرطوب و خیس در خیس کار شده اما دریا به صورت خیس در خشک(مقوا) نقاشی شده است. ساحل نیز همینطور.

ابرها به وسیله سفیدی مقوا و پاک کردن بخش هایی از مقوا به وسیله دستمال کاغذی و همینطور رنگ های زرد و نارنجی و کمی صورتی نقاشی شده اند.

امواج از ترکیب رنگ سرمه‌ای indigo با مقدار کمی از رنگ های فیروزه ای و آبی باقی مانده روی پالت نقاشی شده است. بهتر است مقوا متمایل به خشک باشد. و برای محو کردن یک قلم موی خیس بر روی قسمت زیری رنگ سرمه ای کشیده و کاغذ را مقداری زاویه دار بگیرید. بهتر است برخی جزئئیات مثل خطوط و امواج ریز در هنگامی که کار کاملا خشک شده اضاف شود. حتی امواج اصلی را نیز پس از خشک شدن کامل کار می توان پررنگ تر کرد.

برای ساحل از رنگ های قهوه ای و زرد استفاده شده است. نام رنگ ها را در ادامه می نویسم.
cadmium yellow از رنگ زرد برای وسط کار و نشان دادن انعکاس نور خورشید بر شن هاس ساحلی استفاده شده است.
raw sienna برای قسمت های میانی
burnt umber برای گوشه های کار و همچنین نشان دادن سایه های آب روی شن ها و سه بعدی کردن ساحل استفاده کرده ام. چون رنگ تیره‌تری است و برای حجم دادن و افزودن جزئیات به کار مناسب است.

لازم است بگویم من هنوز رنگ های زیادی را تهیه نکرده ام و معمولا برای هر نقاشی از نزدیکترین طیف رنگ موجود از میان رنگ هایی که دارم انتخاب می کنم. ممکن است شما رنگ های بهتر و بیشتری داشته باشید و یا خودم بعدها رنگ های دیگری را نیز امتحان کردم. این کار سلیقه ای است و شما در نقاشی خصوصا آبرنگ بیشتر از هر زمانی آزادید. روش ها و ایده هایتان را امتحان کنید.

 

انعکاس و نورهای خورشید

در این نقاشی با خراش دادن مقوای کاملا خشک شده به‌وسیله کاتر نورها را ایجاد کرده ام. فشار دادن زیاد یا خیس و مرطوب بودن مقوا می‌تواند به مقوای شما آسیب برساند. هنگام استفاده از کاتر محتاط باشید. 

اندازه این نقاشی حدود 15 در 20 سانتیمتر است و از مقوای 300 گرم و 50 درصد کتان اشتنباخ استفاده شده است.

 

نقاشی دوم

تکنیک آبرنگ

نکات متفاوت و مهم مربوط به اجرای دوم این نقاشی را در ادامه این مقاله نوشته‌ام.

نقاشی اقیانوس کوچک

 

نقاشی دوم کاملا مشابه نقاشی اول است و فقط در برخی جزئیات تفاوت دارد که در ادامه نکات مخصوص و متفاوت آن را می نویسم:

در آسمان از سفیدی مقوا برای ابرها و خورشید استفاده شده است (همانند نقاشی قبل) و هاله باریکی از رنگ زرد کادمیوم در سفیدی و اطراف گردی خورشید به صورت محو و کمرنگ کشیده شده تا سبب جلوه و درخشش بیشتر خورشید شود.

در این نقاشی از سه آبی متفاوت استفاده شده و اولترامارین هم به ترکیبات این نقاشی اضافه شده که باعث تیره‌تر شدن دریا شده است. ترکیب فیروزه ای و اولترامارین در دریا بیشتر از مقدار آبی کمرنگ است و البته رنگ آبی کمرنگ خود قدرت کمتری دارد.

 

انعکاس نور خورشید

در این نقاشی قبل از شروع کار از چسب میسکت برای خورشید و نورهای خورشید روی ساحل و دریا استفاده شده است.

چسب میسکت چسبی است که پس از خشک شدن می توانید روی آن نقاشی کنید و سپس در پایان چسب ها را جدا کرده و سپس از قسمت های سفید مقوا استفاده کنید. چسب میسکیت محافظ مقوای شما در برابر رنگ است.

این چسب می تواند به قلم موی شما آسیب برساند بهتر است ابتدا قلمو را روی صابون بغلتانید و آن را به صابون آغشته کنید. اما من همچنان به شما توصیه می کنم از حتی در هنگام استفاده از صابون ترجیحا از یک قلمموی بی استفاده و خراب استفاده کنید.
همچنین اگر اولین بار است و شما هم مثل من تجربه استفاده از این چسب را تابه حال نداشته اید. برای تمرین آن را روی قسمتی از مقوا تست کنید تا هم کیفیت چسبتان را بسنجید و هم دوام مقوایتان را در برابر این چسب.

برای این نقاشی از مقوای اشتنباخ 50 درصد کتان 300 گرم استفاده شده است.

همچنین اندازه این کار حدود 10 در 15 سانتیمتر است.

نقاشی اقیانوس کوچک

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat