منظره بهاری آبرنگ
آبرنگ

آموزش نقاشی منظره بهاری با تکنیک آبرنگ

 

مدل نقاشی:

این کار را از طریق آموزش های استاد جبار نظری یاد گرفته ام که در پیج ایستاگرامی افق آرت به صورت هفتگی لایوهای آموزشی برگزار می کند و من از این بابت بسیار خرسند و سپاسگزارم.

نکات آموزشی این نقاشی را در ادامه می نویسم.

 

درخت‌های صورتی

برای آسمان از رنگ اولترامارین استفاده کردم به مقدار کم و رقیق. قسمت بالایی نقاشی برای رنگ گذاری های اولیه خیس در خیس کار شده اند.

برای درخت های صورتی از دو روش استفاده کردم.

از رنگ صورتی rose آبرنگ سنت پترزبورگ.

 

شیوه اول برای درخت سمت چپ:

مقداری آب و سپس رنگصورتی رز را روی پالت قراردادم. سپس با قلم موی چتری و زبر خرم شماره صفر مقداری آب و رنگ برداشتم و به صورت پراکنده مانند تکنیک قطره آب رنگ صورتی را روی مقوا پاشیدم. 🙂
و سپس با موهای زبر همین قلم مو قطرات را به یکدیگر وصل کردم. این کار را چند مرتبه تکرار کردم و گاهی که نیاز بود پس از نیمه خشک شدن مقوا دوباره رنگ اضافه کردم تا نقاط پررنگ را افزایش دهم.

 

شیوه دوم برای درخت سمت راست:

از همان اول و با همان قلم موی چتری زبر خرم رنگ را بر روی مقوا قراردادم. قلم مو را در جهت های مختلف چرخاندم تا حالت بی نطمی و تصادفی به برگ ها بدهد.

سعی کردم خیلی در انتخاب مسیر حرکت رنگ دخالت نکنم و آزادی را به نقاشی ام ببخشم.

رهاییِ آبرنگ شوق زندگی را در من زنده می کند.

 

ادامه آموزش:

قبل از خشک شدن مقوا در میان سفیدی های باقیمانده در بین گلبرگهای صورتی نقاط سبز را قرار دادم و اجازه دادم رطوبت مقوا آن را پخش کند وبه شکل برگ های سبز درخت به نظر برسند.

توجه داشته باشید که:

در منظره بهاری شادترین رنگ هایتان را به کار ببرید. همه چیز باید خوشحال و سرزنده به‌نظر برسد.

 

 

بوته سبزآبی

برای بوته سبزآبی در میان درختان صورتی از شادترین سبزهای پالت رنگ خود استفاده کنید.

 

پالت من محدود است اما تصمیم گرفتم یک رنگ شاد بسازم.

شاید شما بخواهید از sab green یا embedded green گرین یا هر رنگ شاد دیگری استفاده کنید. من فقط رنگ green را در پالت خود دارم. مقدار کمی از آن را با آبی فیروزه ای turquoise blue ترکیب کردم.

پس به یک ترکیب جادویی رسیدم و شیفته این پیوند رنگ‌ها شدم.


ترکیب بعضی رنگ های آبرنگ در پالت سبب کدر شدن و افت کیفیت رنگ ها می شود اما از ترکیب این دو رنگ شگفت زده شدم.

 

 

رنگ‌های زمین

برای نقاشی زمین نیز از رنگ های باقیمانده موجود در پالت استفاده کردم و سعی کردم تا رنگ های زمین انعکاسی از رنگ های درختان باشد.

البته برای نشان دادن سایه ها از مقدار کمی بنفش و قهوه ای تیره استفاده کردم. خاطرم نیست احتمالا burnt umber یا sepia. زمین خیس در خشک کار شده است.

 

بوته‌های گل زیرین

برای چمن های پایین کار به وسیله لبه تیز قلم موی شمشیری ابتدا یک ردیف بوته و شاخه های زرد و سپس سبز و پس از آن قهوه ای sepia افزودم شما می توانید طبق توصیه استاد نظری از red umber استفاده کنید، من این رنگ را در پالت خوذ نداشتم.

سپس گل های زرد و صورتی و قرمز را اضافه کردم.

و در نهایت پس از خشک شدن کامل کار از قلم موی لاینر یا شاخه زنی برای افزودن شاخه های درختان بالا و همچنین تراکم دادن به بوته های پایین استفاده کردم.

در پایان در قسمت پایین نقاشی برای برگ‌ها و شاخه‌های بوته پایینی و برای جلوه بیشتر نقاشی و همچنین شاخه درختان بالا با استفاده از کاتر مقوای کاملا خشک راخراش داده ام.

 

اندازه این نقاشی کوچک و به اندازه 10 در 15 سانتیمتر (قسمت رنگ شده) است و یک سانتیمتر حاشیه نیز در نظر گرفته شده است. مقوای این کار 50 درصد کتان 300 گرم برند اشتنباخ است.

 

2 دیدگاه

 • فروزان فدایی

  خیلی زیبا و پر احساس کشیدی … من با دیدن این نقاشی زیبا ، یک نوشته زیبا به ذهنم رسید که بنویسم.
  نقاشی هات خیلی عالی ، لطیف و با ذوق فراوان هستند.برات آرزوی موفقیت می کنم دوست عزیزم.

  منتظر کتاب مصور آبی هستم.

  • farnaz

   سلام فروزان عزیز.. مرسی که به سایتم سر زدی خوشحال شدم از دیدن کامنت پرمهرت. خوشحالم که نقاشیم برات الهام بخش بود. همینطور نوشته های زیبای تو که درحین آرامش به من انگیزه میده برای حرکت و تحول. ممنونم دوست خوبم و مرسی برای ایده ها و یادآوریت درمورد کتاب آبی 🙂 3>

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat