stones-ocean
آبرنگ

ساحل سنگی اقیانوس (آبرنگ)

قصد دارم قدم هایم را در مسیر یادگیری آبرنگ در اینجا ثبت کنم.

در این مقاله نحوه ترکیب رنگ ها به همراه چند نکته کوچک آبرنگی (مربوط به این نقاشی) را بیان کرده ام.

این اولین اجرای من از روی عکس است. البته اجرای موفقیت آمیز به عقیده شخصی خودم.

در این نقاشی برای رنگ آسمان از ترکیب مقداری زیاد ceruleum Blue و میزان کمی Ultramarine Blue استفاده کرده ام.

برای آن کوه دور دست از ترکیب کبالت و مشکی و سفید و احتمالا ذره ای سپیا sepia بکار برده ام. هنوز آبی ایندیگو را تهیه نکرده ام. احتمالا در اینده بیشتر از ایندیگو استفاده خواهم کرد.

برای دریا نسبت های تقریبا برابراز رنگ فیروزه ای turquoise blue و آبی اولترامارین ultramarine blue را به کار برده ام. در آینده احتمالا دریا را با ملیح تر خواهم کشید با تن رنگی روشن تر.

 

سنگ ها

از رنگ های درخشان yellow cod، yellow ochre و raw siena به عنوان زیر رنگ بعضی نواحی ساحل و سنگ ها و برای درخشش بیشترشان استفاده کرده ام. در استفاده از زرد کادمیوم باید احتیاط کنم. اگرچه درخشش فوق العاده ای دارد اما میزان ترنسپرنت یا شفافیتش کمتر از دو رنگ ذکر شده دیگر است.

سنگ ها را با دقت کمتر و به صورت طراحی سطحی و با حرکات قلم مو کشیده ام و اجازه داده ام تا رهایی آبرنگ آن ها را در هم ادغام کند به نظرم حرکت درست قلمو و اجازه دادن به ابرنگ به زیبایی کار می افزاید (عقیده شخصی). برای تیرگی ها انواع قهوه ای موجود در پالتم را به کار برده ام.

بطورکلی با استفاده از رنگ های sepia , burnt umber , naples yellow , ochre yellow و raw siena ساحا و سنگ ها را رنگ کرده ام. همچنین گوشه هایی از ساحل و سنگ ها برای حفظ توازن رنگی و ایجاد تجسمی از آب اقیانوس در انجا از رنگ های آبی باقیمانده در ظرف پالت استفاده کردم.

 

موج ها

برای موج های کوچک و دوردست در آب اقیانوس پیش از شروع کار از تکنیک پارافین (شمع) استفاده کردم تا نواحی مورد نظر سفید باقی بماند.

ocean-process

برای موج ها و کف حاصل از برخورد موج با سنگ های ساحل، سفیدی مقوا را باقی گذاشته ام و درنهایت پس از تکمیل نقاشی و خشک شدن کامل کار، از رنگ سفید آبرنگ آقامیری و و از تکنیک پاشیدن رنگ با قلمو در اطراف بخش های سفید مقوا استفاده کردم. در این مرحله به خودم توصیه می کنم که با وسواس کمتر اما دقت بیشتر رنگ سفید را به کار ببرم و اصل را بر رعایت اعتدال بگذارم چرا که افراط و تفریط می تواند جلوه نامطلوبی به موج های دریا بدهد. شاید یکی از ایرادهای این نقاشی افراط و وسواس در اجرای این مرحله باشد (عقیده شخصی).

برای اطلاعات بیشتر درباره این اثر و سفارش آن اینجا کلیک کنید یا به شماره واتساپ موجود در سایت پیغام بگذارید. 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat