آبرنگ فضای شهری پرسپکتیو دونقطه ترکیه
آبرنگ

پرسپکتیو دونقطه ای

این کار را با آموزش های استاد نظری در پیج فروشگاه لوازم هنری افق آرت برای شرکت در مسابقه و لایو هفتگی شروع کردم. آنچه ازین آموزش را یادگرفته ام در اینجا ثبت می کنم.

چالش جدیدی که در طراحی این کار با آن روبه رو شدم پرسپکتیو دونقطه ای بود. دو نقط در دو سر یک خط افق. خط افق را از روی مدل انتخاب کردیم. خطی صاف تقریبا در میانه نقاشی. دو سر آن و در جاده ها محل نقاط کور بود. سپس خط های گذرا را از آن نقاط رسم کردم. خطوط اصلی و سپس جزییات را به طرح اصلی اضافه کردم.

افزودن جزییات بیشتر در طراحی هنگام رنگ آمیزی کار را راحت می کند. البته بستگی به سلیقه شخصی دارد من رنگ کردن با وجود جزییات را دوست دارم.

اسکیس فضای شهری پرسپکتیو دونقطه ای

نکات رنگ آمیزی

آسمان با تکنیک خیس در خیس رنگ شده است. به صورتی که به وسیله قلم موی خیس ناحیه آسمان را مرطوب می کنیم و سایر قسمت های طرح را خشک باقی می گذاریم تا رنگ های آسمان وارد فضای دیگر نشود.

باید توجه کرد که این موضوع کاملا بستگی به سبک کاری و سلیقه شخصی شما دارد، ممکن است شما بخواهید قسمت انتهایی ساختمان ها رنگ آسمان باشد و یا به عبارتی رنگ ها در هم محو باشند در این صورت از مقوای خیس استفاده کنید و کل کار را مرطوب کنید. من در این نقاشی هر بخش را جدا رنگ کرده ام.

برای ابرها از رنگ سبز در ترکیب با قهوه ای و یا احتمالا sepia به مقدار کم استفاده کردم. احتمالا از رنگ زرد یا ochre نیز استفاده شدهاست. به خاطر گذشت زمان به خوبی به خاطر ندارم. از آبی یولترامارین و کبالت برای بخش های آبی آسمان استفاده شده است.

نکته: چون طرح شلوغی است بهتر است رنگ آبی ارجحیت کمتری داشته باشد و خیلی به چشم نیاید.

 

ساختمان ها

در این مرحله نیز ابتدا بخش و ناحیه ساختمان ها را مرطوب کنید.

ساختمان های دور

بهتر است از ترکیب رنگ indigo و سفید برای دوردست استفاده شود. اما من در این نقاشی به دلیل اینکه این دو رنگ را نداشتم فقط از ترکیب کبالت و رنگ مشکی استفاده کرده ام و البته آن را با آب رقیق کردم.

دقت کنید که در اینجا نیز پرسپکتیو درست باشد.
از افزودن جزئیات زیاد در خانه های دوردست خودداری کنید. زیرا جزئیات فراوان سبب می شود آن منطقه نزدیک تر نشان داده شود.

ساختمان های نزدیک

مقوا را در این ناحیه مرطوب کنید رنگ کلی و پس زمینه کار را اضافه کنید. اجازه دهید رنگ های متفاوت ساختمان ها در هم ادغام باشد. به رنگ ها اجازه دهید ازادمه مسیر حرکت خود را انتخاب کنند مگر اینکه مطمئن شوید ممکن است اثر شما خراب شود در این صورت جهت حرکت و میزان رنگ را به وسیله دستمال کاغذی و یا قلم مو تحت کنترل خود در آورید.

نیازی نیست مرزهای تغییر رنگ ساختمان ها دقیق باشد کمی ادغام شدن رنگ ها و خروج از مرزهای تعیین شده به زیبایی کار می افزاید. البته همه چیز به سلیقه و سبک شما بستگی دارد.

جزییات ساختمان ها را هنگامی اضافه کنید که مقوا کاملا خشک شده باشد. پس از خشک شدن مقوا شروع به افزودن جزئیات کنید.

جایی که لازم است (مثلا برای تیره کردن) همان بخش را کمی با قلموی خیس بارنگ یا بدون رنگ مرطوب کنید.

 

زمین

رنگ کردن ناحیه زمین در این نقاشی با استفاده از تکنیک خیس در خشک انجام شده است. از رنگ زرد استفاده شده است و با افزودن اندکی قهوه ای آن را کدر و تیره کرده ام. رنگ yellow ochre نیز گزینه مناسبی است البته درخشش آن را حتما از بین ببرید.

 

زاویه نور

در این نقاشی نور تقریبا در گوشه بالایی سمت راست قرار دارد. در سایه گذاری حتما باید به زاویه نور دقت کنیم. چرا که محل منبع نور جها سایه ها و حتی روشنی سایر رنگ ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

سایه ها

برای سایه ها از بنفش و مقداری کمی رنگ های به جامانده بر روی پالت استفاده کردم. بنفش به همراه رنگ قهوه ای و sepia به میزان خیلی کم.

 

درختان

در این نقاشی نیازی نیست که برای درختان جزئیات رسم شود. درختان که سمت چشمه نور هستند را روشن تر بکشید و از سبزهای روشن تری استفاده کنید. به زوایه نور دقت کنید. نور در خیابان سمت راستی بیشتر است.

 

کلام آخر

پس از پایان کار عجله نکنید. نقاشی خود را بررسی کنید درصورت نیاز بعضی خطوط را پررنگ تر کنید یا جزئیاتی که به بهبود کار شما کمک می کند بیفزایید. به نقاشی خود با پررنگ کردن برخی از خطوط یا سایه ها جان می یبخشید.

در این کار افراط نکنید. کانتراست نقاشی شما را زیبا می کند و به نقاشی جان می دهد، اما افراط در آن می تواند ظاهری غیرحرفه ای و یا مصنوعی به نقاشی شما بدهد.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat